Indiana County Fair Results: Arts and Crafts | Community News


Results are provided by the Indiana County Fair.

Arts and crafts

24 “Max Pine Cone Crowns: John Clark Bruner, first; Abigail Bruner, second; Lilly Mano, third

Plastic canvas: Michelle Fleming, premiere; Abigail Bruner, second

Wreath Other (Max 24in): Moire Bridges, first; Abigail Bruner, second; Jessica Sisko, third

Ceramic / bisque doll: Natasha Davis, premiere

Soft Sculpture Doll: Moire Bridges, first

Creative crochet doll: Christy Learn, first; Lexi Winckler, second; Bethany George, third

Creative doll of natural materials: Moire Bridges, first

Cloth doll Creative doll: Sylvia Dunbar, premiere; Deidre Smith, second; CE, third

Cloth doll Animal: Julie Nist, first; Moiré bridges, second; Sylvia Dunbar, third

Basketry Natural Materials 6 ”: Wendy Sturiale, first

12 ”Natural Materials Basketry: Wendy Sturiale, first

Decorative basketry Max 18 ”: Wendy Sturiale, premiere

Decorative wall basketry Max 18 ”: Wendy Sturiale, premiere

12 “Combination Decorative Basket: Michelle Schramko, first; Lilly Mano, third

Hand Finished Ceramics: Kayla Percic, Second; Devona Percic, third

Handcrafted Finished Ceramic: Devona Percic, First; Kayla Percic, second

Tinted ceramic pouring: Pam Myers, second

Painting from China: Natasha Davis, first

Handbag Leatherworking: MC, Premier

Leatherworking of small articles: MC, first; Mary F. Douglas, third

2×4 Macrame Wall Hanging: Ruth Smith, Second

2×4 Fabric Wall Hanging: Moiré Bridges, First; Vivian Regester, second; Mary Tranchine, third

Chip-carved trivet or Medalli: Edward Cochran, second

Hand-carved wood less than 6 “: Edward Cochran, first; Matthieu Bartus, second

Hand-carved wood over 6 “Woodwork: Matthew Bartus, first; Cheryl Smith, second; Edward Cochran, third

Lap shot under 36 “: Edward Cochran, third

Shepherd’s Staff Over 36 ”: Edward Cochran, Third

3D Paper Tole Framed Ready to Hang: Virginia Fry, second; Karen Geschke, third

Sun Catchers 12 “stained glass: Pamela Johnson, third

Fictional art: Natasha Davis, second

Pixel / Mosaic Wall Art: Mary Nist, First; Jean Cochran, second; Devona Percic, third

Pixel / Mosaic Wall Art: Mary Nist, First; Louisa Fordyce, second; Kayla Percic, third

Small images (less than 120 inches) counted in cross stitch: Mary Nist, first; David Johnston, second; Theresa Leszczynski, third

Medium (129 inch-320 inch) counted cross stitch images: Linda K. Marshall, premiere; Mary Nist, second; Esther Corbett, third

Pysanky Chicken: Moiré bridges, first; Matthew Bartus, second; Michelle Fleming, third

Pysanky Goose: Michelle Fleming, premiere

Paintings – Acrylics: Diana Smith, premiere; Mabel J Rummel, third

Watercolors: Henry Rummel, first; Timothy Toy, second; Vivian Regester, third

Paintings – Oil color: Diana Smith, third

Drawings – Charcoal: Sadie Palfrey, second

Drawings – Pen and ink: Tammy McGee, premiere; Timothy Toy, second

Drawings – Pencil: Matthew Bartus, premier; Krystle Williams, second

Colored pencil: Sadie Palfrey, second; Délia Salser, third

Adult coloring page Pg.8×10 Box: Krystle Williams, first; Natasha Davis, second; Barbara Nist, third

Fabergé Duck Eggs: Chanin Adams, first

Fabergé egg chicken: Chanin Adams, first

Fabergé ostrich eggs: Chanin Adams, first

Folding the tea bag: Michelle Fleming, first; Louise Buchanan, second

Iris Folding Greeting Card: Liz Weigner, premiere; Louise Buchanan, second; Karen Geschke, third

Stamped greeting card: Louise Buchanan, premiere; Karen Geschke, second; Liz Weigner, third

Greeting card punch: Helen Robinson, first; Louise Buchanan, second; Liz Weigner, third

Feather Greeting Card: Virginia Fry, First; Mya Calhoun, second

Miscellaneous Greeting Card: Helen Robinson, premiere; Natasha Davis, second; Gladys Trimble, third

Origami sculpture: Devona Percic, premiere; Kayla Percic, second; Michael Penzes, third

12×12 Scrapbook: Helen Robinson, premiere

8×8 Scrapbook: Helen Robinson, premiere

12×12 album page: Helen Robinson, second

8×8 album page: Helen Robinson, premiere

Small article under 8 inches: Abigail Bruner, premiere; Natasha Davis, second; Devona Percic, third

Large article over 8 inches: Kayla Percic, premiere; MC, second; Natasha Davis, third

Christmas tree ornament: Moiré bridges, first; Mary Tranchine, second; Gladys Trimble, third

Photography

Landscapes in black and white: Deidre Smith, first; Bailee Britton, second

Black and White – People: Caelie Jones, first; Deidre Smith, second; Tiffany Cook, third

Black and white РAnimals: Deidre Smith, first; Jenna Thacker, second; St̩phany Flynn, third

Black and white – Still Life: MC, first; Deidre Smith, second; Devona Percic, third

Black and White РIndiana Fair: Heather Barnhart, premiere; St̩phany Flynn, second; Devona Percic, third

Color- Landscapes: Chanin Adams, first; Heather Barnhart, second; Stella Rummel, third

Color- People: Louisa Fordyce, first; Scott Griffith, second; Andrew Sandeen, third

Color- Animals: Louisa Fordyce, first; Benjamin Léonard, second; Nicole Stewart, third

Color- Still Life: Teresa Allshouse, first; Diana Smith, second; Scott Griffith, third

Color- Indiana Fair: Karen Amndor, premiere; Joan Park, second; Heather Barnhart, third

Contest – Scarecrow Contest – Adult Old Time: Tiffany Cook, first; Natasha Davis, second

Scarecrow contest

Young Creatives: Natalie VanHorn, premiere; Bradyn Weaver, second; Emily Barker, third

Creative for Adults: Jim Davis, Premier; Natasha Davis, second; Michael Penzes, third

Youth fair poster

Age group 8-11: Julia Fabin, first

Age group 15-18: Alaina Fabin, first

Book cover contest

J – Premium Book Cover Contest: Krystle Williams, Premiere

Main line competition

Tiny Tot – Girls up to 8 years old: Audi Small, first; Carlie Lydic, second

Junior Girls – 9-12 years old: Kersey Calhoun, first

Intermediate Boys 13-16 years: John Clark Bruner, first

Women in the lead 17 years and over: Elizabeth H. Bruner, first; Abigail Bruner, second

Darling

Honey Extract Light 1 Quart: Vickie Slomski, first; Walt Slomski, second; Nathan Sykes, third

Dk Amber Extract 1 Quart: Vickie Slomski, premiere; Walt Slomski, second

Maple syrup

Maple syrup 1qt. Container: Nathan Sykes, first

Antique tools and equipment

Antique Farm Tools / Equipment: William Zagrodnichek, Premier; Jim Davis, second; Julie Pore, third; Dale Pore, fourth; Tammy Davis, fifth

Household antique tool / equipment: Sue Douglas, first; Jim Davis, second; Tammy Davis, third; Jim Watta, fourth; Natasha Davis, fifth

About Edward Weddle

Check Also

The annual fair in Argyle Park attracts thousands

It was a spectacular day for the annual fair at Argyle Park. Thousands of people …

Leave a Reply

Your email address will not be published.